PATARIMAI - VAIKŲ SVEIKATA: dabartinė situacija ir mitybos įpročiai - Deimantė Rapalytė-Kuliešienė

PATARIMAI - VAIKŲ SVEIKATA: dabartinė situacija ir mitybos įpročiai - Deimantė Rapalytė-Kuliešienė
Publikuota 2023-02-27 Skaitė 5841

Nors prieš 10 metų Lietuva dar galėjo didžiuotis esanti viena iš lyderių pasaulyje pagal vaikų sveikatos rodiklius, tačiau kuo toliau, tuo situacija prastėja. Tėvų formuojami netinkami mitybos įpročiai pastebimi jau tarp 1-3 metų vaikų. Nesaikingas, per didelis riebalų, baltymų, cukraus vartojimas didina nutukimo riziką, naudingų maistinių medžiagų trūkumas silpnina imunitetą, pastebimas dažnesnis vaikų sergamumas. Netinkama, nesubalansuota mityba prisideda ir prie daugelio kitų problemų, kurios palaipsniui išsivysto į lėtinius susirgimus.

Siekiant atkreipti dėmesį ir padėti tėvams, kalbamės su sveikos mitybos terapeute Deimante Rapalyte-Kuliešiene.

 

  • Vaikų sveikata. Deimante, ar tu pati esi atkreipusi dėmesį, su kokiomis sveikatos problemomis dažniausiai šiuo metu susiduria vaikai?

Šiuolaikiniai vaikai susiduria su per dideliu cukraus vartojimu ir nesveikų užkandžių kiekiu. Vaikų maiste trūksta gerųjų riebalų, antioksidantų, geležies, skaidulų, o tai iššaukia tokias sveikatos problemas kaip hyperaktyvumas, anemija, dėmesio koncentracijos problemos, vidurių užkietėjimas.

 

  • Ligos. Nuo rudens darželiuose ypatingai padaugėjo užkrečiamų ligų atvejų (gripas, Covid, skarlatina, tymai ir kitos) po kurių gydymo vaikų organizmas būna išsekęs. Kaip rekomenduotum padėti vaikams atsigauti? Kas geriausiai galėtų sustiprinti organizmą, nusilpusią imuninę sistemą?

Rekomenduočiau mitybą praturtinti vitaminingu maistu, pavyzdžiui kokteiliai, į kuriuos galime įdėti (paslėpti) uogų, daržovių, skaidulų, žolelių, kurių vaikas paprastai nevalgytų.

Jeigu yra ar buvo geriami antibiotikai, tai reiškia, jog mitybą reikėtų praturtinti probiotikais. Natūralus, probiotinis maistas yra raugintas, pavyzdžiui rauginti kopūstai ar agurkai, graikiškas jogurtas, kefyras. Taip pat labai padėtų kaulų sultinys, kurį galima pilti į sriubas, troškinius.

 

  • Neseniai vyko vaikų mitybos konferencija Seime ir LR prezidento patarėjas, Paulius Gradeckas, pasidalino, jog dabartinė šauktinių sveikata turi blogėjančią tendenciją, t.y. daugėja jaunuolių su įgytomis ligomis. Per sveikiausią savo gyvenimo laikotarpį, pirmus 18 gyvenimo metų, jaunimas jau įgyja ligas, kurios per ateinančius metus tik aštrės. Kaip manai, kiek prie to prisideda mityba ir kokie dar veiksniai tai lemia?

Tai labai lemia per pastaruosius 50 metų pasikeitusi mūsų mityba – padidėjęs perdirbto ir greito maisto suvartojimas. Daugelis maisto produktų nebeturi tokios maistinės vertės kaip anksčiau. Pavyzdžiui mėsa, žuvis atkeliauja iš didelių pramoninių ūkių, kur pagrindinis maistas galvijams, žuvims yra grūdai, soja, kukurūzai. Anksčiau tai buvo laisvai auginami galvijai, vištos, kurie gaudavo natūralų maistą – žolę, žuvys buvo pagaunamos tik laisvėje augusios. Taip pat jaunimas valgo daug perdirbto greito maisto, kuriame stinga labai daug maistinių medžiagų. Augančiam organizmui jų reikia netgi daugiau negu suaugusiajam. Maistinėmis medžiagomis skurdi mityba turi tiesioginį ryšį su blogėjančia vaikų sveikata ir atsirandančiomis ligomis.

 

  • Nutukimas. Ar vaikų nutukimas – jau ir Lietuvai aktuali problema?

Taip, jau tai darosi problema. Pati pastebiu vis daugiau antsvorio turinčių vaikų vasarą pajūryje. Taip pat matau ką tie vaikai valgo, t.y. ką tėvai pasiima užkandžiams prie jūros – dažniausiai tai bulvių traškučiai, beliašai, pyragai, bandelės ir saldainiai, saldinti limonadai.

 

  • Valgymo sutrikimai. Kokie labiausiai paplitę vaikų tarpe?

Emocinis valgymas, sotumo jausmo nebuvimas, ortoreksija.

 

  • Geležis. Dažna vaikų problema – geležies trūkumas. Kokius produktus rekomenduotum įtraukti, kurie turi jos daugiausiai?

Žalios daržovės, jautiena, subproduktai (jeigu valgo), sezamų sėklos ar tahini, ankštiniai, džiovinti abrikosai, dilgėlės, burokėliai, špinatai, petražolės. Dažnai vaikai šių produktų visai nevalgo arba valgo labai mažai, tad galima ir pagudrauti įdedant džiovintų ar sumaltų į jų mėgstamą maistą.

 

  • Odontologai vis garsiau kalba apie prastėjančią vaikų burnos higieną. Kaip manai, kokias dažniausiai klaidas darome ir ką galėtume padaryti, kad vaikų dantys išliktų stiprūs ir sveiki? Kokie produktai padeda vaikų dantukams?

Žinoma, dantukams kenkia saldumynai ir bloga dantų higiena. Melionai, salierai, kriaušės, agurkai, morkos pasižymi dideliu vandens ir mineralų kiekiu, padedančiu išlaikyti sveikesnius dantukus. Taip pat reikalingi baltymai, kurie stiprina emalį. Baltymų gausu žuvyje, mėsoje, kiaušiniuose, riešutuose, sėklose, bolivinėje balandoje, rietmenėje, grikiuose, ankštiniuose – lęšiuose, avinžirniuose, pupelėse.

 

  • Akys. Mokyklinukai dažnai susiduria ir su prastėjančia akių sveikatos būkle. Gal galėtum patarti, kokie produktai stiprina regėjimą?

Visi geltonos, raudonos, oranžinės, tamsiai žalios spalvos vaisiai, daržovės, uogos, mėlynės. Juose gausu antioksoidantų liuteino ir zeaksantino. Taip pat regėjimui svarbios DHR riebiosios omega rūgštys, kurių gausu riebioje žuvyje, kiaušinių trynyje, žuvų taukuose.

 

  • Miegas. Pati auginu labai aktyvias, 2 ir 4 metų dukrytes, tad vienas iš aktualiausių klausimų – miegas. Gal yra produktų arba mitybos taisyklės ramesniam vaikų miegui?

Vengti saldumynų po pietų ir vakare. Padės triptofano turintis maistas – kalakutiena, bananai, žuvis, avokadai, ankštiniai, riešutai, ypač pistacijos.

 

  • Patarimai. Kokiomis rekomendacijomis patartum remtis tiems, kurie daugiau nori sužinoti apie pilnavertę savo vaikų mitybą?

Stengtis kuo daugiau gaminti patiems, nes tik patys gamindami žinome su kokiais riebalais kepame, kokią druską, kokius prieskonius naudojame. Kartais paskaičius pusgaminių produktų sudėtį darosi baisu, kiek ten blogų ingredientų slepiasi, tokių kaip hidrinti riebalai, gliukozės-fruktozės sirupas, konservantai, skonio stiprikliai.

 

  • Klaidos. Kokias pagrindines klaidas darome mes, tėvai, vaikų mityboje?

Nuo mažumės suformuojame blogus maitinimosi įpročius, nes dažniausiai patys valgome neteisingai. Nesveiki užkandžiai, dažnai valgomas greitas, šaldytas, maistas įpratina vaikų receptorius ir jie nebenori normalaus, tikro, maisto. Vaikų mityboje, kaip minėjau, stinga gerųjų riebalų, skaidulų, vaikai mažai valgo žuvies, daržovių. Taip pat dažnai pastebiu, kad tėvai vaikams užkandžiams perka įvairius, neva sveikuoliškus, batonėlius su grūdais, tačiau ten dažnai slepiasi labai daug cukraus ir saldiklių.

 

  • Dienotvarkė. Kaip turėtų atrodyti ideali, sveiko vaiko dienotvarkė, kai laikas leidžiamas namuose?

Pusryčiai. Galima pagaminti kiaušinienės su šviežiomis daržovėmis. >>> Laikas lauke. >>> Pietūs. Pietums galima pagaminti sriubos, troškinio, mėsos ar žuvies kotletukų. >>> Žaidimai, sportas, piešimas ir kitos veiklos. >>> Užkandis. Puikiai tinka vaisiai, riešutai, supjaustytos šviežios daržovės, kokteilis. >>> Pratinti vaiką prie namų ruošos, galima sugalvoti saugius, namų ruošos darbelius, kad pagelbėtų šeimos nariams. >>> Vakarienė. Vakarienei rekomenduojamas lengvesnis maistas, tad puikiai tiktų žuvis su įvairiomis kruopomis, daržovėmis. >>> Ramūs žaidimai, puikiai tiktų stalo žaidimai. >>> Maudynės. >>> Miegas.

 

  • Pietų dėžutė. Ką rekomenduotum vaikui labiau maistingo, tinkančio valgyti mokykloje?

Gali būti tortilijos suktinukas su daržovėmis, žuvimi, mėsa.

Termose galima turėti šilto maisto, pvz. troškinio.

 

  • Vanduo. Kiek vandens skirtingo amžiaus vaikai turėtų išgerti per dieną? Ar galima vandenį paskaninti, jei vaikas nemėgsta paprasto vandens?

Galima paskaičiuoti individualiai pagal kūno svorį. Svorį reikėtų dauginti iš 0,033 ir gausime, kiek reikėtų išgerti per dieną. Galima paskaninti vaisiais, uogomis, žolelėmis.

 

  • Patarimas. Kaip galėtume vaikus sudominti sveikatai palankiu maistu? Galbūt žinai kokių nors gerųjų patirčių?

Įtraukti vaikus į maisto gamybą, rodyti vaizdžiai kas atsitinka, kai valgoma daug nesveiko maisto – pvz.: dantų sveikata, ėduonis. Dominti maisto spalvomis, duoti ragauti, kasdien padėti ant stalo sveikų užkandžių. Edukuoti kitus šeimos narius, ypač senelius, kad ir jie turėtų sveikesnių užkandžių palepinimui, nes blogai, kai tėvai bando įvesti sveikesnius produktus, o visa kita aplinka vaiką maitina nesveiku maistu.

 

  • Įkvėpimas. Kur rekomenduotum semtis sveikesnių receptų vaikams?

Knygos, tinklaraščiai, youtube kanalas, facebook paskyros. Man pačiai labai patinka sekti šias mamas, kurios savo vaikams gamina sveikiau:

> Instagrame – skaniai_sveikai

> Tinklaraštis – Mano vaikas valgo viską

> Facebook – Mažylio receptai

 

POKALBIS: VAIKŲ SVEIKATA

Taip pat skaitykite
2020-01-08
Kalbiname mitybos specialistę Deimantę Rapalytę iš Deimantės sveikatingumo klinikos apie vitaminus g...
2020-01-29
Žalumynai ir žalieji kokteiliai – kone kiekvienas apie juos pagalvojame atėjus ankstyvam pavasariui....
2020-03-31
Pavasarį dažni peršalimai, plaukų slinkimas, energijos trūkumas, bloga nuotaika ir miego sutrikimai....
2020-04-06
Karantino laikotarpiu, kai vaikai visas dienas būna namuose, neveikia nei darželiai, nei mokyklos, n...
2023-03-10
Apie Ajurvedinę mitybos kultūrą sklinda gana daug mitų, todėl šio straipsnio tikslas - plačiau supaž...
2023-05-08
Skanu, spalvota, daugelio mėgstama, labai sveika, tačiau vis dar gerokai per mažai valgoma. UOGOS yp...
2023-06-06
Jūs klausiate, mes atsakome. Po įrašo apie vaikų sveikatą, sulaukėme klausimo apie disbiozę ir ka...
2024-03-14
Savo asmenine patirtimi dalinasi Slogūnas tinklaraščio kūrėja Birutė.   Kiekviena būsima mama ...
2024-11-30
Keto mityba - tai daug riebalų ir mažai angliavandenių turinti dieta. Šis metodas skatina organizmą ...
Susijusios prekės
text_reviews
Burokėlių milteliuose yra didelė vitaminų ir nitratų (grupė organinių junginių, gerinančių kraujo..
€499
34
text_reviews
Dilgėlėse yra įspūdingas kiekis vitaminų ir mineralų: vitaminai A, C, D, E ir K. Jose yra am..
€427
39
Petražolės dažnai vadinamos supermaistu. Jose yra gausu fenolio junginių, antioksidantų, fla..
€427
42
text_reviews
Špinatai yra super maistas. Juose yra gausybė maistinių medžiagų, mažai kalorijų. Špinatai svar..
€599
68
Bananai yra puikus kalio šaltinis, vitamino B6, skaidulų, angliavandenių ir vitamino C. ..
€990
145
Laukinės kriaušės yra nekoloringos, turi žemą glikemijos indeksą (greitai nedidina cukraus..
€512
199
Kriaušės laikomos natūraliu energijos šaltiniu, nes šiuose vaisiuose yra fru..
€512
201
Rašyti
Skambinti